Camerlengo

Kardinál komoří svaté Církve římské

Cardinalis camerarius Ecclesiae Sanctae Romanae.

pavilon.jpg

Znak Svatého Stolce v době sedisvakance.    Znak camerlenga v době sedisvakance.                                                                        Erb a heslo užívá své osobní nebo rodové.

Červenozlatý slunečník (umbraculum, padiglione - pavilon) s papežskými klíči sv. Petra je znakem Svatého Stolce v době sedisvakance. Tento symbol Svatého Stolce nad svým kardinálským znakem komoří kardinál svaté Církve římské.

Camerlengo - kardinál komoří (komorník) je po papeži nejvyšší hodnostář papežského dvora - kurie. V době sedisvakance (uprázdnění papežského trůnu) se camerlengo stává hlavou katolické církve a státu Vatikán. Všichni ostatní členové papežské kurie skončí po úmrtí papeže své funkce.

Camerlengo potvrzuje úmrtí papeže a vystavuje úmrtní list. Posílá zprávu kardinálovi státnímu sekretáři a římskému vikáři. Zapečetí papežův byt. Připravuje papežův pohřeb a konkláve (volbu papeže). Všichni členové papežské kurie skončí své funkce po úmrtí papeže.

Současný je

Kardinál komoří - Camerlengo

arcibiskup Tarsicius Petr Evasius kardinál Bertone

tarsicius-bertone.jpg

Tarcisio Bertone štít

Tarcisio Pietro Evasio Bertone, SDB. * 2.12.1934 Romano Canavese u Turína.

Státní sekretář (předseda vlády) Vatikánu do 15.10.2013.

Od roku 2005 camerlengo (komoří) svaté římské Církve.

Podpis Tarcisio Bertone

podpis kardinála Bertona

Narodil se jako pátý z osmi sourozenců. Na základní školu chodil do Valdocca v Turíně, kde absolvoval i salesiánskou střední školu Liceo Salesiano Valsalice. Na škole byl výborným fotbalistou. Po střední škole vstoupil k salesiánům v Pinerolu. Řádové sliby složil 16. 8.1950. Vysvěcen na kněze 1. 7.1960.

Doktorát teologie a církevního práva získal na Ateneu (dnes Papežská salesiánská univerzita). V roce 1967 se stal profesorem morální teologie na salesiánském Ateneu v Římě, děkanem fakulty kanonického práva a v letech 1989 – 1991 rektorem univerzity. 4. 6.1991 byl jmenován arcibiskupem Vercelli, biskupské svěcení přijal 1. 8.1991. V roce 1995 papež sv. Jan Pavel II. ho jmenoval sekretářem Kongregace pro nauku víry. Prefekt Kongregace Josef Ratzinger ho pověřil zveřejněním třetího tajemství z Fatimy.

V roce 2003 se stal arcibiskupem v Janově. 21.10.2003 byl jmenován kardinálem-jáhnem. V roce 2005 ohlásil volbu nového papeže, kterým se stal 266. papež Benedikt XVI. Od 15. 9.2006 byl Tarsicius Bertone státním tajemníkem Vatikánu, 4. 4.2007 byl jmenován camerlengem římské církve (kardinálem komořím). 2.12.2009 podal rezignaci ve věku 75 let, kterou papež Benedikt XVI. nepřijal a dopisem z 15. 1.2010 mu umožnil pokračovat v úřadu. V roce 2013 vyhlásil papežskou volbu, ze které byl zvolen papež František. 15.10.2013 podal papeži Františkovi rezignaci na úřad státního sekretáře a papež ji přijal. Kardinál Bertone zůstal camerlengem.

Jeho heslem je: „Fidem custodire, concordiam servare“ (Chránit víru, svorně sloužit).