Hodnost a znaky katolického kardinála

Titul oslovení: Jeho Eminence

Plný titul: NN kardinál svaté církve římské NN.

Kardinál – latinsky cardo = stěžejní bod, hlavní, základní, veřeje, panty na dveřích. Původně označení správců (jáhnů) sedmi (později 14) chudinských čtvrtí Říma, později titul papežského dveřníka. Titul byl přenesen na papežovy poradce. Člen sboru, který má právo volit nového papeže. Zvláštní funkce je kardinál – vikář, kterého jmenuje papež a který za něj řídí římskou diecézi. Je biskupem ostijským a děkanem kardinálského kolegia. Papež jmenuje kardinály veřejně nebo in petto = uvnitř (v srdci), ale pokud do své smrti neinformuje konsistoř, není toto jmenování platné. Odznakem hodnosti je purpurový (červený) klobouk, který symbolizuje odhodlání na obranu církve prolít vlastní krev. Sbor kardinálů je poradní orgán papeže. Každý kardinál je možný nástupce papeže (korunní princ).

Mezi kardinály patří i východní katoličtí patriarchové církví sjednocených s Římem.

Kardinál-jáhen – titul jedné ze 14 římských farností. Nejstarší má titul kardinál-protojáhen.

Kardinál-protojáhen, je služebně nejstarší kardinál - jáhen. Oznamuje zvoleného papeže z balkonu svatopetrské basiliky latinským ohlášením: Habemus Papam. Při intronizaci (nastolení na trůn) předává palium nově zvolenému papeži. Na svátek sv. Petra a Pavla 29. června předává palium novým arcibiskupům metropolitům.

Kardinál-kněz – titul s některým římským kostelem.

Kardinál-biskup – titul jedné ze 6 diecézí u Říma: Ostie, Silva Candida (Santa Rufina), Albano, Sabina, Tusculum (Frascati), Praeneste (Palestrina). Z těchto kardinálů je volen děkan a viceděkan kolegia kardinálů. Děkan je první mezi rovnými (primus inter pares).

Kardinál    (ilustrační foto)

solideo.jpg

1) Solideo (soli Deo), kulatá pokrývka hlavy

2) bílá rocheta

3) červená klerika (sutana)

4) prsten

– na ozdobné šňůře zavěšený kříž - pektorál

- červené cingulum, pás k převázání kleriky

- červený biret, viz foto dole

- kardinálský červený klobouk,

ve znaku s 15 střapci na každé straně

V subtropických a tropických zemích nosí kardinálové bílou kleriku s červeným lemováním.

Soubor: MISSIONE of Guaricana-Cardinale Tarcisio Bertone.jpg

Na fotografii kardinál Bertone

Kardinálský znak papeže Františka I.

Miserando atque eligendo    Milosrdenstvím ho vyvolil

Arcibiskup Jorge Maria kardinál Bergoglio (*17.12.1936), od 13. 3.2013 papež František I.

kardinálský znak s červeným kloboukem a 15 červenými střapci na každé straně.

římskokatolický arcibiskup pražský Dominik kardinál Duka (*26. 4.1943), Praha - ČR

heslo: V Duchu pravdy

římskokatolický arcibiskup bombajský Oswald kardinál Gracias (*24.12.1944), Indie

heslo: To reconcile all things in Christ    Smířit všechno v Kristu

Coat of arms of John Tong Hon.svg

římskokatolický biskup John Tong kardinál Hon (*21. 7.1939), Hongkong

heslo: Dominus Pastor meus      Pán  pastýř můj

biskupské znaky kardinálů církví sjednocených s Římem

řeckokatolický arcibiskup alba-julský Lucian kardinál Muresan (*23. 5.1931), Rumunsko

heslo: Buď  vůle tvá

řeckokatolický vyšší arcibiskup kyjevsko-haličský Lubomyr kardinál Husar (*26. 2.1933),
                                                                                      Lvov, Ukrajina

koptský patriarcha alexandrijský Antonios kardinál Naguib (*7. 3.1935), Egypt

heslo: Láska, pravda

syrskomalakarský vyšší arcibiskup tiruvalský Baselios Cleemis Isaac kardinál Thottunkal (*15. 6.1959), Indie
heslo: Sjednotit v lásce

maronitský patriarcha antiošský Bechara Boutros Pierre kardinál Rai (*25. 2.1940), Libanon

chaldejský (babylonský) katolický patriarcha Mar Emanuel Karim III. kardinál Delly

(*27. 9.1927), Irák

----------------------------------------------------------------

18. 2.2012 Vatikán - Papež Benedikt XVI. slavnostně jmenoval v bazilice svatého Petra 22 nových kardinálů. Jedním z nich byl i pražský arcibiskup Dominik Duka, který se stal již šestým českým kardinálem od roku 1945.

Na fotografii vpravo syrskomalabarský ernakulamsko-angamalský vyšší arcibiskup Mar George kardinál Alencherry z Indie, který má na hlavě biret východních biskupů. Kardinál Alencherry používá znak své arcidiecéze.

2x foto převzato z wikipedie