BISKUPSTVÍ – katolické diecéze v SR

Slovensko jako Horní Uhry bylo duchovně spravováno z arcidiecéze v Ostřihomi (Esztergom v Maďarsku) a v Rábu (Györ v Maďarsku), malá část východního Slovenska patřila do arcidiecéze v Kaloči (Kalocsa v Maďarsku), později v Jágru (Eger v Maďarsku) a po prohrané bitvě u Moháče (1526) byla obě arcibiskupství zabrána Turky.

Po vzniku Československa (1918) byla situace diecézí na Slovensku prozatímně řešena vyhlášením Apoštolské administratury v Trnavě 29. 5.1922.

Právně vznikla slovenská provincie 30.12.1977 apoštolskou konstitucí Qui divino papeže Pavla VI. Od arcibiskupství v Ostřihomi se oddělila Trnava, Bánská Bystrica a Nitra, od Rábu přešly 3 farnosti k Trnavě, od arcidiecéze v Jágru byly odděleny Košice a Rožňava, od Satu Mare (Rumunsko) bylo přičleněno 13 farností ke Košicím. Druhou konstitucí Praescriptionum sacrosancti  se stejným datem 263. papež ct. Pavel VI. povýšil Trnavu na arcidiecézi a k ní byly připojeny všechny diecéze na Slovensku. Dekrety vyhlásil 6. 7.1978 biskup – administrátor pražského arcibiskupství František kardinál Tomášek v trnavské katedrále sv. Jana Křtitele.

Košice byly v letech 1804 – 1922 součástí jágerské (Eger) arcidiecéze, kterou založil v r. 1009/1010 uherský král sv. Štěpán I. a dal v Egeru postavit katedrálu sv. Jana.

Povýšením arcidiecéze v Košicích 31. 3.1995 apoštolskou konstitucí Pastorali quidem permoti rozdělil 265. papež sv. Jan Pavel II. slovenskou provincii na Západní a Východní (do r. 2008 Košická provincie). Apoštolský nuncius arcibiskup Luigi Dossena vyhlásil 13.  7.1995 v katedrále sv. Alžběty Uherské arcidiecézi košickou a východní provincii (Spiš a Rožňavu).

V roce 2008 vydal 266. papež Benedikt XVI. dekret o rozdělení arcidiecéze bratislavsko – trnavské na dvě samostatné arcidiecéze.

Římskokatolické diecéze na Slovensku

Soubor:CoA SK Dieceze.jpg

zdroj:http://cs.wikipedia.org/wiki/Wikipedista:Tomas.urban

Řeckokatolické eparchie (diecéze) na Slovensku

Soubor:SK dieceze reckokat SK.jpg

zdroj:http://cs.wikipedia.org/wiki/Wikipedista:Tomas.urban

Západní církevní provincie:                     Východní církevní provincie:

arcidiecéze bratislavská ( 973 / 1344)                        arcidiecéze košická(1063 / 1777)

arcidiecéze trnavská (1655)                                          diecéze spišská(1777)

diecéze nitranská (1664)                                                diecéze rožňavská (1996)

diecéze bánskobystrická (1785)

diecéze žilinská (1993)

vojenský ordinariát  (2003, vikariát od r.1998)

Řeckokatolická církevní provincie:

archieparchie (arcidiecéze) prešovská

eparchie (diecéze) košická

eparchie (diecéze) bratislavská (1996)

řeckokatolická kanadská Torontská slovenská eparchie (1980) není součástí prešovské metropolie, i když je uvedena jako součást Slovenské řeckokatolické církve.